Jak ušetřit za elektřinu je otázka, kterou ve světle posledních události řeší čím dál více domácností, firem i jedinců. Ceny za energie závratně stoupají, a je tedy pochopitelné, že čím dál více lidí přemýšlí, jak ušetřit na energiích. Pokud se touto otázkou zabýváte i vy, přinášíme vám několik užitečných tipů.
Proč je drahá elektřina?
Odpověď na otázku proč je drahá elektřina není jednoduchá ani jednoznačná. Faktorů, které ovlivňují konečnou cenu elektrické energie, je totiž více. V současné době mezi ně patří snížení vývozu plynu z Ruska do evropských zemí, to ale není jediná příčina drahé elektřiny. Mezi další faktory, které mohou nepříznivě ovlivnit cenu elektrické energie, může patřit třeba počasí, které může mít vliv na chod větrných elektráren. Dále může být na vině třeba klesající těžba a dostupnost černého uhlí, poruchy provozu jaderných elektráren a spousta dalších různých vlivů.
Jak ušetřit na elektřině v domácnosti
Bez elektrické energie se zkrátka neobejdeme. Elektřinu potřebujeme ke svícení, v některých případech také k vaření či vytápění, a samozřejmě k provozu domácích spotřebičů i osobní elektroniky. Spotřebu elektrické energie v domácnosti je možné snížit pomocí drobných, zdánlivě bezvýznamných kroků. Když se ale tyto kroky nashromáždí, může být výsledkem výrazná úspora a nižší doplatek ze elektřinu.
Používejte LED žárovky
Jednou z možnosti, jak ušetřit za elektřinu, je přechod na LED žárovky. V dnešní době je již na trhu k dostání pestrá paleta žárovek tohoto typu, a vy tak máte na výběr ze spousty tvarů, barev i intenzity jasu a svícení. LED žárovky jsou k dispozici ve 40W, 60W, 100W a dalších verzích, přičemž spotřeba je oproti tradičním žárovkám opravdu minimální. Milovníci technologií si mohou pořídit chytré LED žárovky, které lze ovládat na dálku nebo různými způsoby programovat.
Hlídejte si levný tarif
U některých odběrných míst nabízí poskytovatelé elektrické energie možnost využití takzvaného levného proudu, dříve známého jako noční proud. Nenechte se ale zmást názvem – levnější tarif spíná i přes den. Zjistěte si u svého poskytovatele časové rozmezí, ve kterém spíná levnější tarif. V tomto časovém rozmezí pak můžete zapínat pračku, myčku, vařit na elektrickém sporáku nebo třeba žehlit.
Šetřete při vaření
Šetřit proudem můžete také v průběhu vaření na elektrickém sporáku. Kromě výše zmíněného vaření v průběhu levného proudu můžete využívat například zbytkové teplo, tedy nenechávat jídlo procházet varem až do samého konce, ale vypnout sporák o něco dříve a nechat hrnec, pánev či konvici takzvaně „dojít“ na plotýnce, která bude ještě nějakou chvíli náležitě rozpálená. Elektřinu vám pomůže ušetřit sporák s indukční varnou deskou namísto klasické sklokeramické. Dávejte přednost varnému nádobí z ocele nebo mědi, v níž se pokrmy rychleji uvaří. Hlídejte si také, aby hrnec, pánvička, rendlík nebo konvice přesně pasovala na plotýnku. Pokud bude plotýnka přesahovat, zbytečně spotřebováváte energii navíc.
Netopte elektřinou
Pokud jste až dosud vytápěli elektřinou, může být komplikované a v začátku nákladné přejít na alternativní způsob vytápění. V závislosti na možnostech vaší domácnosti můžete k přitápění využít solární kolektory, kotel na dřevo či peletky a další alternativy. Jakkoli to zní otřepaně, pomůže také snížení teploty v každé z místností o 1 °C. Pro vaši peněženku i pro vaše zdraví je vždy lepší se přiobléknout.
Věnujte pozornost spotřebičům
Při pořizování domácích spotřebičů věnujte pozornost jejich energetickému štítku. Spotřebiče třídy A sice mají vyšší pořizovací cenu, ta se vám ale takřka okamžitě vrátí na výrazné úspoře za energii ve srovnání se spotřebiči nižší energetické třídy. Počítače a další elektroniku nenechávejte zbytečně běžet naprázdno, hlídejte si i ledničku, do které byste neměli umisťovat teplé pokrmy, a která by také neměla stát v blízkosti zdrojů tepla, ať už je to topení nebo třeba trouba.
Zdroj obrázků: Unsplash