Islamistické hnutí Taliban proti místní odnoži IS-K bojuje, protože jejich útoky podrývají snahy hnutí o ustavení pořádku po stažení mezinárodních jednotek. Kahl však senátnímu výboru pro ozbrojené složky řekl, že si není jistý tím, zda Taliban dokáže efektivně zasáhnout.
„Máme za to, že Taliban a IS-K jsou smrtelní nepřátelé. Taliban má proto velkou motivací po nich jít. Jejich schopnost toho dosáhnout je podle mě zatím nejasná.“ Kahl dodal, že IS-K má ve svých řadách několik tisíc bojovníků.
Hrozbou může být také al-Káida
Kahl podle Reuters rovněž naznačil, že složitější bude situace kolem působení teroristické sítě al-Káida. Taliban totiž v minulosti poskytoval jejím bojovníkům útočiště, což byl také důvod, proč USA po teroristických útocích z 11. září 2001 do Afghánistánu vtrhly a svrhly jeho vládu.
Taliban podle expertů vztahy s al-Káidou stále udržuje. V dohodě s USA se nicméně zavázal, že nedovolí, aby z Afghánistánu vzešly útoky proti Spojeným státům či jejich spojencům. Kahl před výborem ale prohlásil, že al-Káidě zabere zřejmě rok nebo dva, než znovu získá možnost podniknout útoky proti americkým cílům mimo Afghánistán.
Na chaotický odchod vojáků USA ze země dohlížel americký prezident Joe Biden, který se kvůli tomu propadl v průzkumech veřejného mínění. Biden po stažení z Afghánistánu prohlásil, že USA budou v zemi nadále podnikat tajné operace, aby včas podchytily případné hrozby.
Kahl poznamenal, že cílem amerických operací je rozbít fungování IS-K a al-Káidy, aby nebyly schopné podniknout útoky na americké cíle. Američtí činitelé nicméně podle Reuters v soukromí varují, že jsou tyto snahy bez vojáků v zemi velice obtížné.
zdroj: ČT24 Zprávy