Ceny v červnu opět povyskočily směrem vzhůru a dostaly se na nový rekord. Ekonomové přitom předpokládají, že zdražování nekončí. Nemuselo by ale postupovat tak závratnou rychlostí.
Dražší je letos například maso. Za celé kuře si zákazníci připlatí 41 procent, kuřecí prsní řízky jsou dražší o 38 procent a stehna o 32 procent. Hovězí přední s kostí zdražilo o 32 procent a vepřový bůček o 30 procent. | Foto: Shutterstock Je to jízda. Ceny v červnu oproti loňsku vzrostly o 17,2 procenta. To je nejvíce za třicet let. Výrazně dražší jsou potraviny na pultech nebo třeba obědy v restauraci. Rodinnými rozpočty ale zřejmě nejvíce zahýbe zdražení energií.
Nejnovější čísla statistiků ukazují, že plyn za poslední rok podražil o 58 a elektřina o 32 procent. „Navíc musíme počítat s tím, že zdražování elektřiny a plynu ještě není u konce, respektive že se do inflace ještě zcela nepropsalo,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
[https://g.denik.cz/1/e9/krabicky-02_denik-150-3×2.jpg]Inflace vyhnala Čechy z restaurací, jedí z krabiček. Podnikům hrozí krachNěkteré energetické společnosti už oznámily, že v dohledné době ceny ještě zvednou. Třeba společnost E.ON se chystá zdražit od září elektřinu o 15 procent, plyn dokonce o 50 procent. Od začátku července podražil ČEZ a v srpnu se to chystá zopakovat. Příští měsíc chce zdražit i Pražská energetika.
Zdražování energií je tedy další položkou, která se podepsala na růstu inflace. „V červnu k tomuto zrychlování opět nejvíce přispěly ceny potravin, které meziročně vzrostly o 18 procent,“ uvedl šéf odboru statistiky cen Českého statistického úřadu Jiří Mrázek. Přesto jsou potraviny, které zlevnily. Jedná se například o pstruhy nebo sezonní zeleninu.
Nicméně odborníci se už snaží dohlédnout na konec tohoto překotného zdražování. Červnová čísla by mohla dávat určitou naději. Zatímco inflace v květnu oproti předešlému měsíci poskočila o 1,8 procenta, v červnu se ceny zvedly jen o 1,6 procenta. „Je zřejmé, že domácnosti jsou čím dál méně ochotny akceptovat vyšší ceny a jejich poptávka začíná postupně slábnout,“ tvrdí partner z poradenské firmy Moore Czech Republic Petr Kymlička.
Růst cen by tedy mohl postupně zpomalovat. Ani Kymlička ovšem příliš nevěří tomu, že by inflace v červnu došplhala ke svému vrcholu. V tom se ostatně shoduje s jinými odborníky. „Otázkou je, zda se vrcholu inflace v letních měsících dočkáme, protože jsou stále patrnější sílící tlaky na růst cen potravin a ceny energií, které jsou hlavním tahounem současné inflace. Výhledově výrazně klesat nebudou,“ předpokládá hlavní ekonom společnosti Roklen24 Pavel Peterka.
Řada ekonomů se tak domnívá, že inflace v příštích několika měsících došplhá k devatenácti až dvaceti procentům. Pak by se mohla mírně snížit.