Inflace a úvěry stojí za nízkou výstavbou bytů, což má vliv na zdražování bytů starších

I přes mírný meziroční nárůst stavební produkce v červnu letošního roku o jedno procento, zaznamenala výstavba nových bytů pokles o 18,3 procenta. V důsledku toho bylo dokončeno jen 2469 bytů, což je meziročně nárůst o čtyři procenta.

Odborníci upozorňují na snižující se trend bytové výstavby, který je patrný již od loňského jara. Hlavním důvodem je zhoršující se přístup k financování z důvodu vysoké inflace a bankovních úvěrů. Navíc se setkáváme s vysokými cenami stavebního materiálu a stavebních prací, což ztěžuje situaci na trhu.

Za sníženou výstavbou bytů stojí také vysoké hypoteční úvěry, které jsou náročné na splácení. To vede k ochlazení poptávky po nových bytech a investoři tak omezují své plány na výstavbu. Dlouhá doba povolovacího řízení v kombinaci s nízkou poptávkou větších měst navíc může vést k obnovení růstu cen nemovitostí po oživení poptávky.

Tento trend bude mít dopad na trh se staršími byty, které se stanou dražšími. Méně dostupné nové byty povedou k nárůstu cen bytů na sekundárním trhu. Starší byty v dobrých lokalitách a po rekonstrukcích se začnou cenově přibližovat novostavbám, zejména v centrálních částech měst. Některé byty v panelových domech, které byly dobře udržovány a investováno do jejich zlepšení, také prodraží.

Vysoké ceny nemovitostí, inflace a hypoteční úroky motivují mnoho lidí k opravám a rekonstrukcím stávajících starších nemovitostí, což by mělo vést ke zvýšené udržitelnosti a nižší spotřebě energie.

Celkově lze říci, že situace na trhu s byty je nyní ovlivněna ekonomickými faktory a omezenou dostupností financování, což má důsledky na výstavbu nových bytů i ceny na trhu se staršími nemovitostmi.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/byty-architektura-balkony-budova-1845884/