Vládnoucí hnutí ANO 2011 opět mění středočeského volebního lídra. V roce 2013 vedla kandidátku do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pozdější hejtmanka kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, o čtyři roky později pak předseda hnutí Andrej Babiš. Před čtyřmi lety získal předseda ANO nejvíce preferenčních hlasů v našem kraji – 48 645 (pro srovnání Ivan Bartoš z České pirátské strany 13 361, Tomio Okamura z SPD 12 689, Miroslav Kalousek za TOP 09 8 018 hlasů).
Letos se souboj volebních lídrů v našem kraji neodehraje. Andrej Babiš i Ivan Bartoš se rozhodli kandidovat v Ústeckém kraji, Tomio Okamura v Moravskoslezském, Miroslav Kalousek už nekandiduje. Na jedné straně to vypadá jako upozadění našeho kraje v zájmech volebních stran, ovšem na stranu druhou to otevírá prostor pro racionální předvolební debaty. Například Jan Skopeček z ODS může nastolit jako kvalifikovaný a uznávaný ekonom v kampani taková ekonomická témata, na která budou muset ostatní lídři reagovat.
Bez účasti lídrů se vytváří prostor pro racionální zhodnocení kandidátů a volebních programů. Hnutí ANO jistě láká voliče především na osobu Andreje Babiše. Ale jak zareagují občané na to, že předseda ANO kandiduje v jiném kraji? Napovědět mohou výsledky krajských voleb, kde ANO skončilo až na třetím místě. Bude umět nový lídr ANO – nestranický kandidát a tzv. odborník – superministr Karel Havlíček zmobilizovat voliče tak, jako Andrej Babiš? Středočeská ODS byla vždy zvyklá na silnou sestavu, což ale bez problémů dokazuje i současná kandidátka koalice SPOLU. Ostatní strany v minulých volbách hodně sázely na své mediálně nejznámější politiky, své lídry.
V našem kraji máme nyní šanci na věcnou, racionální a tematicky zaměřenou předvolební kampaň. Souboj argumentů je vždy lepší než souboj PR poradců. Využijí strany tuto šanci?