České firmy mohou Filipínám nabídnout inovativní a efektivní řešení například v oblasti letectví, obranného průmyslu, logistiky či dopravy, uvedl při dnešním zahájení podnikatelského fóra v Manile premiér Petr Fiala. Připomněl přitom, že české společnosti mají v zemi tradici, zhruba před 90 lety na Filipínách například otevřela svou továrnu firma Baťa.
Premiér uvedl, že v podnikatelské delegaci, která ho doprovází, je zastoupen mimo jiné výrobce letadel Aero Vodochody, skupina Omnipol, zbrojovka Excalibur Army, která se specializuje na výrobu, vývoj a opravy vojenské techniky, včetně tanků, obrněných vozidel či raketometů, nebo společnost STV Group produkující munici.
Fiala před odletem na svou desetidenní asijskou cestu připomněl, že český export na Filipíny dosáhl v loňském roce 55 milionů dolarů (přes 1,1 miliardy Kč), zatímco z Filipín se dovezlo do ČR zboží za 600 milionů dolarů. „Chci v zemi podpořit projekty, které pomohu tento objem navýšit, ale především na straně exportu,“ řekl premiér.
Jako perspektivní zemi pro obchodní spolupráci vnímá Filipíny i prezident české Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Je to země jihovýchodní Asie která má více než 100 milionů obyvatel, má v posledních dvou letech poměrně solidní hospodářský růst a je otevřená zahraničním investicím,“ řekl dnes v Manile Dlouhý ČTK a dalším českým médiím.
„Je tady několik sektorů, které jsou zajímavé. První je sektor obranného průmyslu. Oni jsou vázáni především na americké dodávky zbraní, nicméně mají zájem o některé dodávky naše, ať je to Colt CZ v oblasti ručních zbraní, letadla nebo dodávky pro letadla, je tady také společnost Excalibur. Dále je to zemědělství a potravinářství, energetika a infrastruktura, ale máme tady třeba paní (Zuzanu) Petrofovou, vývozce pian, která má na Filipínách poměrně velký trh,“ dodal.
Premiér i prezident Hospodářské komory také zmínili záměr zvýšit počet filipínských pracovníků v České republice. Podle Dlouhého chybí v ČR mimo jiné kvalifikovaní řemeslníci, řidiči nákladních vozů a autobusů, stavební dělníci a lidé v oblasti služeb. Filipínští pracovníci ve stavebnictví a ve službách mají přitom ve světě dobrou pověst, podotkl Dlouhý. Většímu přílivu dělníků z Filipín ale podle Dlouhého brání početní limity, které stanovuje ministerstvo vnitra či zahraničí.
Zdroj: ČTK