Fiala a Rakušan představí kroky k řešení nelegální migrace v Česku

FIALA A RAKUŠAN PŘEDSTAVÍ KROKY K ŘEŠENÍ NELEGÁLNÍ MIGRACE V ČESKU

Praha – Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes spolu s dalšími koaličními poslanci představí na tiskové konferenci aktuální kroky k řešení nelegální migrace v Česku. Informovat budou také o návrhu na zpřísnění azylové a návratové politiky. Počet lidí, kteří nelegálně překročili hranice EU, loni podle předběžných dat Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) dosáhl 239.000. V porovnání s rokem 2023 se snížil o 38 procent. Tiskovou konferenci bude ČTK vysílat živě od 11:00 hod.

Nelegálních migrantů bylo loni při tranzitu přes území Česka podle dřívějších informací ministerstva vnitra zadrženo 420, což je o 90 procent méně než v předcházejícím roce. Nejčastěji se jednalo o státní příslušníky Sýrie.

Evropská komise měla v únoru předložit návrhy na usnadnění návratu migrantů do zemí původu a tranzitu. Podle Eurostatu se ze 484.000 občanů mimo unijních zemí, kteří měli v roce 2023 opustit EU, vrátila do země původu pouze asi pětina. Kritici současného systému včetně Česka požadují změnu konceptu bezpečných třetích zemí. Nové nařízení EU by mohlo umožnit přísnější vyhošťování, musí se však podle ministerstva vnitra řídit mezinárodním právem.

Ke zpřísnění migračních pravidel přistoupilo v minulých dnech Polsko, které začalo deportovat migranty podezřelé ze závažných zločinů. Ve středu z Krakova odletělo do Gruzie letadlo se 17 Gruzínci, další deportace budou podle polských představitelů následovat. Náměstek ministra vnitra Maciej Duszczyk se o víkendu vyjádřil, že půjde o jedny z největších deportací z Polska od pádu komunismu v roce 1989.

LONI PŘIŠLO NELEGÁLNÍ CESTOU DO EU PODLE PŘEDBĚŽNÝCH DAT O 38% LIDÍ MÉNĚ
Počet nelegálních překročení unijních hranic se podle předběžných dat Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) loni snížil o 38 procent v porovnání s rokem 2023. Celkový počet nově příchozích nelegální cestou dosáhl 239.000. Informovalo o tom ministerstvo vnitra ve čtvrtletní zprávě o migraci. V posledním čtvrtletí loňského roku podle dat Úřadu OSN pro uprchlíky (UNHCR) přicestovalo do Evropy přes Středomoří nelegálně 60.717 migrantů, z toho 57.766 po moři a 2951 po zemi. Oproti poslednímu čtvrtletí roku 2023 klesly příjezdy do Evropy o pětinu.

Na hlavních migračních trasách evidoval loni Frontex oproti předchozímu roku podle předběžných dat pokles odhalených případů nedovoleného překročení hranic. Na západobalkánské trase se snížil počet odhalených nelegálních překročení hranic o 78 procent a na centrální středomořské migrační trase o 59 procent. Naopak na středomořské trase přes Řecko počet odhalených případů narostl o 14 procent. Výrazný nárůst byl patrný také na východních pozemních hranicích EU, které se pokusilo nelegálně překročit 17.000 osob, což je o 192 procent víc než v roce 2023.

Východní migrační trasa zůstává podle zprávy klíčovou především s ohledem na ruskou válečnou agresi na Ukrajině. Uprchlíků s dočasnou ochranou bylo ke konci roku v celé EU, Norsku, Islandu a Švýcarsku přes 4,2 milionu. Česko nadále zůstává nejzatíženější zemí v počtu vydaných statusů dočasné ochrany v přepočtu na obyvatele. V posledním čtvrtletí loňského roku bylo evidováno v unii, Norsku, Islandu a Švýcarsku víc než 4,2 milionu aktivních registrací dočasné ochrany. Nejvyšší počet evidovalo podle Eurostatu k 30. listopadu Německo (1,152.620; 27,2 procenta z celkového počtu aktivních registrací v EU), dále Polsko (987.925; 23,3 procenta) a Česko (385.190; 9,1 procenta). V přepočtu na počet obyvatel je Česko na čele unijního žebříčku, na jeden tisíc obyvatel připadá asi 36 držitelů dočasné ochrany, tvoří tak 3,6 procenta populace, uvádí zpráva.

Nelegálních migrantů bylo loni při tranzitu přes území Česka zadrženo 420, což je o 90 procent méně než v předcházejícím roce. Nejčastěji se jednalo o státní příslušníky Sýrie, kteří tvořili více než dvě třetiny všech zajištěných. Dalšími v pořadí byli občané Turecka, Ruska, Afghánistánu, Etiopie a Mongolska, uvádí zpráva. Nejčastěji se do země dostali letecky, a to 219 osob.

Evropská komise měla v únoru předložit návrhy na usnadnění návratu migrantů do zemí původu a tranzitu. Podle Eurostatu se ze 484.000 občanů mimo unijních zemí, kteří měli v roce 2023 opustit EU, vrátilo do země původu pouze okolo pětiny. Kritici současného systému včetně Česka požadují změnu konceptu bezpečných třetích zemí. Nové nařízení EU by mohlo umožnit přísnější vyhošťování, musí se však řídit mezinárodním právem, uvedli autoři zprávy.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.