Důchod 2023: K jakým změnám došlo a jak vypočítat důchod?

V oblasti vyplácení důchodů dochází v letošním roce opět k dalším změnám. Jedná se veskrze o změny pozitivní – došlo ke zvýšení důchodů o několik stovek korun, kromě toho vláda schválila také takzvané výchovné. Jak vypočítat výši důchodu v roce 2023 a k jakým změnám vlastně došlo?

Zvýšení důchodů a věk odchodu do důchodu

Výše důchodu v letošním roce vzrostla v průměru o 825 korun, výpočet samotného důchodu je ale individuální a odvíjí se od celé řady různých faktorů. První část důchodu – takzvaná základní výměra – je pevně daná zákonem. V letošním roce činí základní výměra u starobních důchodů 4040 korun měsíčně, přičemž se v rámci valorizace každý rok zvyšuje. Druhou část tvoří takzvaná zásluhová výměra. Jak název napovídá, tato část důchodu se odvíjí od výše příjmů a odpracovaných let. Pro výpočet zásluhové části starobního důchodu se používá průměrná výše výdělku za celou dobu produktivního života dotyčného, přičemž se bere v potaz současná hodnota peněz. Z osobního vyměřovacího základu se vypočítává výpočtový základ, a to za pomoci takzvané redukce. Redukce má na základě principu solidarity snižovat rozdíly mezi výšemi výdělků u jednotlivých občanů. Nakonec se výpočtový základ důchodu vynásobí počtem uznaných odpracovaných roků a procentem, které stanoví zákon. To činí 1,2 % pro ty, kteří se v letech 2013 – 2015 podíleli na důchodovém spoření, a pro ostatní činí 1,5 %.

Aby občan splnil podmínky pro odchod starobního důchodu, musí mít za sebou potřebnou dobu, po kterou odváděl sociální pojištění, a musí dosáhnout stanoveného věku. Minimální doba, po kterou je potřeba platit sociální pojištění, činí 25 – 35 let, přičemž záleží na tom, v kterém roce žadatel dosáhl důchodového věku. Nejvyšší důchodový věk činí v současné chvíli 65 let, u mužů se pohybuje mezi 60 a 65 lety, u žen pak mezi 53 a 65 lety. Momentálně se spekuluje o zvýšení důchodové věkové hranice.

Výchovné

Poměrně čerstvou novinkou v oblasti starobních důchodů je takzvané výchovné. Výchovné náleží i těm, kteří začali starobní důchod pobírat před rokem 2022, a činí 500 korun za každé vychované dítě. Automaticky jej k důchodu obdrží všechny ženy, kterým byl důchodový věk stanoven s ohledem na vychované děti. Muži si budou muset o výchovné zažádat, přičemž žádost je potřeba podat do konce příštího roku. Komu byl přiznán starobní důchod po 31. prosinci roku 2022, musí si také podat žádost.

Jak vypočítat starobní důchod

Výši starobního důchodu a další detaily si můžete vypočítat sami v takzvané Důchodové kalkulačce na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Na stránkách ministerstva najdete jak věkovou, tak i důchodovou kalkulačku. Prostřednictvím online formuláře lze zažádat také o Informativní osobní list důchodového pojištění, a to vždy maximálně jednou za kalendářní rok. Žádost je možné poslat poštou nebo e-mailem, ve druhém případě je ale zapotřebí elektronický podpis. K podání žádosti lze využít také datovou schránku.

Duchod 2023

Zdroje: ČSSZ, MPSV

Zdroje obrázků: Pexels, Unsplash