Energetika je tématem, které je v poslední době zejména v kontextu aktuálních událostí skloňováno ve všech možných pádech. Čím dál více firem i domácností zkoumá alternativy získávání elektrické energie. Mezi ty nejpopulárnější patří solární energetika. Vyplatí se domácí fotovoltaika? A jaká je její návratnost?
Úspora financí i ohleduplnost k planetě
Domácí fotovoltaické elektrárny lákají stále více lidí, kteří chtějí snížit své náklady na energie, být více soběstační a současně přispět ke snižování své uhlíkové stopy. Nicméně jedním z hlavních faktorů, které odrazují mnoho lidí od instalace fotovoltaických panelů, je pořizovací cena. Tato investice může být výrazná a mnoho lidí se obává, zda se jim skutečně vrátí v podobě úspor na energiích. Někoho zase může odrazovat proces instalace solárních panelů na střechu domu a náležitosti, které jsou s instalací spojené.
Stoupající popularita
Pravdou je, že zatímco u využití solárních panelů za účelem elektrického vytápění může vyvstávat řada otazníků, využití fotovoltaiky coby primárního nebo záložního zdroje elektrické energie se v drtivé většině případů skutečně vyplatí. Domácí fotovoltaické elektrárny se podle odborníků vyplatí zejména domácnostem, jejichž spotřeba činí minimálně 2,5 megawatthodiny za rok, s návratností investice můžete ve většině případů počítat v pěti až sedmiletém horizontu. Za příjemný paradox lze pokládat také fakt, že čím vyšší je cena energie od dodavatelů, tím je návratnost v případě domácích solárních panelů rychlejší. Řada domácností si tento fakt uvědomuje již delší dobu, o čemž svědčí statistiky, podle kterých zájem o domácí fotovoltaiku prudce stoupá. Pořizovací náklady na domácí solární elektrárnu začínají zhruba na stovce tisíc korun, v závislosti na nejrůznějších faktorech se mohou vyšplhat až na půl milionu korun. Návratnost investice je při správném využívání ale relativně rychlá, a zájemci o instalaci domácí fotovoltaiky navíc mohou využít poměrně štědré dotace.
Kdy se domácí fotovoltaika vyplatí?
Při pořizování domácí solární elektrárny je zapotřebí zvážit celou řadu faktorů. V souvislosti s úsporou a rychlostí návratnosti investice je důležité zamyslet se nad tím, zda je daná domácnost skutečně schopná spotřebovat většinu vyrobené energie. Energie z domácí fotovoltaické elektrárny nemusí nutně sloužit jen k zásobení domácích spotřebičů a ke svícení, ale třeba také k ohřívání užitkové vody, bazénu, nebo k nabíjení elektromobilu prostřednictvím domácí nabíjecí stanice.
Lidé, kteří zvažují pořízení domácí fotovoltaiky, se často obávají, zda vyberou spolehlivého prodejce. Seriózní a profesionální firmu poznáte mimo jiné podle toho, že bude schopná vám poskytnout detailní kalkulaci i potřebné konzultace, na jejichž základě zvolíte ideální řešení. Mezi faktory, které je zapotřebí zvážit, patří například to, jakým směrem budou solární panely orientovány, stejně jako to, jakým způsobem daná domácnost funguje a zda její členové budou schopní a ochotní přizpůsobit své aktivity době, kdy je produkce fotovoltaiky nejvyšší.
Návratnost nákladů zaručena
Každá domácnost má samozřejmě odlišný životní rytmus a odlišné potřeby, těm se lze ale fungování domácí fotovoltaické elektrárny bez problémů přizpůsobit s pomocí vhodného příslušenství, jako jsou akumulační baterie, které mimo jiné umožní čerpat energii i při nepříznivém počasí, nebo vhodné střídače, které dokáží přizpůsobit čerpání energie aktuální situaci. Vhodné doplňky nám zajistí optimální návratnost i v podzimních a zimních měsících.
Garantovaná životnost domácí fotovoltaické elektrárny činí pětadvacet let. V průběhu této doby sice přirozeně dochází k postupnému poklesu účinnosti panelů, jedná se ale maximálně zhruba o 0,5 % ročně, což je z dlouhodobého hlediska zanedbatelné. Dokonce i v případě, kdy si celý výpočet zjednodušíme na maximu, je návratnost na první pohled viditelná. Z celkové ceny za novou sestavu si můžeme odečíst zhruba polovinu, kterou bez problému pokryjí dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Pokud připočteme inflaci a další faktory, jsou dlouhodobé výhody domácí fotovoltaické elektrárny neoddiskutovatelné.
Zdroj obrázků: Shutterstock