Virová epidemie trápí celý svět už rok a půl. Všechny vlády světa hledají co nejrychlejší a nejefektivnější cestu k zajištění zdraví svých občanů. Mnohokrát se do společenských diskusí o opatřeních proti koronaviru dostávají i pojmy jako „pravice“ a „levice“. V českém prostředí se odpůrci protipandemických opatření označují za pravicové, autenticky pravicové či jediné skutečně pravicové politiky. Například zakladatel vnitrostranické frakce v ODS, pojmenované podle amerického vzoru Tea Party, Luboš Boleček k tomu pro CNN Prima News řekl: „Je to křídlo, které je založené na myšlenkách ODS 90. let. Souhlasíme třeba s názory Václava Klause na koronavirus.“ Je boj proti rouškám pravicovým? Jsou vakcíny nástrojem levicové politiky?
V sousední Spolkové republice Německo je kancléřkou bývalá předsedkyně CDU, nástupkyně Helmuta Kohla, Angela Merkelová. Jako jedna z prvních varovala před důsledky šíření viru, a to již začátkem roku 2020. V Německu, stejně jako například v Rakousku v čele s kancléřem a předsedou pravicové ÖVP Kurzem, se z důvodů prevence nosily roušky v uzavřených prostorách i minulé léto, kdy některé levicové vlády v EU nařídily roušky odložit. A byla to rovněž Angela Merkelová, která se zasadila o co nejrychlejší začátek očkování dostupnými a schválenými vakcínami. Podle jejího názoru „nyní dostupné vakcíny představují perspektivu normalizace každodenního života a návratu k životu bez omezení z důvodu pandemie.“ Je tedy kancléřka Merkelová levicovou političkou? Většinou se bojovníci proti ochraně před covidem-19 zaštiťují jménem Donald Trump. Někteří z nich věnují svoji energii obhajobě bývalého amerického prezidenta a hledají v něm svůj velký vzor. Byl to ale právě Donald Trump, který 8.12.2020 podepsal objednávku 100 miliónů vakcín firem Pfizer/ Biontech k co nejrychlejšímu proočkování americké populace. Současný prezident Biden jen kontinuálně pokračuje v tom, co zahájil jeho předchůdce. Můžeme tedy Donalda Trumpa označit jako levičáka? A příklad poslední – Izrael. Ten zavedl snad nejpřísnější lockdown mezi demokratickými státy, dokonce dvakrát, aby omezil počet mrtvých a nakažených. Následně se stal šampiónem v očkování. Udělala snad opatření levicová vláda? Nikoliv – vládu vedl Benjamin Netanjahu, předseda pravicové strany Likud.
Dělit covidová opatření na pravicová a levicová nejde. Bylo by to stejné jako dělit efektivní opatření v době druhé světové války na pravicová a levicová. Pravicovost se vždy projevovala odpovědností, důrazem na racionalitu či snahou po maximalizaci úspěchu bez zbytečných ekonomických ztrát. Byl to ale právě poslanec ODS Bohuslav Svoboda, který jako první český zákonodárce interpeloval ministra zdravotnictví dávno před vypuknutím pandemie na našem území s dotazem na připravenost roušek či dalších ochranných pomůcek před začátkem první vlny nemoci v ČR. Pro pravicové politiky je také přirozená praktičnost a pracovitost – právě proto bychom měli ocenit všechny ty politiky ODS (např. doc. Svobodu) a dalších stran, kteří přispěli k řešení krize prakticky, nikoliv hledáním nepřítele nebo mýtizováním o levicovosti opatření.
Covid-19 samozřejmě netuší, co je pravice a levice. Chce nakazit co nejvíce lidí a přežít. Ale význam pojmů občas možná nechápou ani ti, kteří si přivlastňují označení pravice jen pro sebe.
Josef Kysilka