Letos je to už neuvěřitelných 85 let od založení celosvětově známé a uznávané firmy Samsung. Její sláva ale nebyla vždy tak zářivá a během dekád prošla razantními změnami. Pojďme se společně podívat, jak to se světovým gigantem bylo kdysi.
Nudle a ryby – otevřené dveře k úspěchu?
Všechno začalo v roce 1938 v zapadlém městečku v Jižní Korey, kde se Lee Byung-chul rozhodl založit lokální obchod s potravinami, ve kterém nabízel sušené ryby, zeleninu a domácí nudle.
Vzhledem k tomu, že byl Lee povahy velmi ambiciózní a nespokojil se jen tak s něčím, rozhodl se popadnout osud do vlastních rukou a když se mu naskytla možnost založit továrnu na zpracování vlny, neváhal nejspíš ani minutu. Umanul si vybudovat ve městě Daegu rovnou největší továrnu svého druhu v celé Koreji.
Netrvalo dlouho a fabrice se začalo dařit přímo skvěle, padl tedy verdikt přesunout se do hlavního města Soulu a v podnikání pokračovat tam. Podniku se dařilo a prvních 30 let Lee postupně investoval do potravinářského a textilního průmyslu, pojištění a prodeje zboží. Koncem 60. let se firma rozhodla investovat také do oblasti stavby lodí a do elektroniky, což byla trefa do černého. Následoval raketový růst a za nedlouho začaly logo zprvu maličké firmy poznávat i daleko za hranicemi Koreje.
První televize Samsung
USA už dobou, kdy se začal Samsung zajímat o výrobu a distribuci televizorů byla diametrálně jinde. Na západě si již lidé mohli naplno užívat barevného obrazu, ale v Leeově rodišti ještě nebylo zařízení jako je televize ničím běžným, spoustu lidí dokonce neměla o podobném vynálezu ani tušení.
V momentě, kdy se Američané a Evropané pokoušet proniknout se svými výrobky i na Asijský trh, rozhodla se vláda zajímat o to, zda by nebylo lepší vyrábět televizory „doma“ a tak přišly s podmínkou, která dovolovala zahraničním firmám výrobky na jejich území prodávat pokud se podělí o výrobní technologie. Společnost Samsung se samozřejmě příležitosti okamžitě chytla a výrobě prvního Korejského televizoru už nestálo nic v cestě.
V roce 1970 spatřila světlo světa první televize značky Samsung a za 6 let už se společnost pyšnila miliontým prodaným zařízením. Televizory byly černobílé a konkrétně se jednalo o model s označením P-3202.
Osudový zlom
Až do konce 20. století Samsung vždy jen naskočil jak se říká do rozjetého vlaku, obrovská změna však nastala ve chvíli, kdy začala sama nové technologie vyvíjet. V roce 1982 se Lee a jeho firma začala zajímat o tzv. malé tiskárny a částečně i telekomunikace. Netrvalo dlouho a na trhu se objevil nový fax.
V 80. letech měl Samsung už slušné obraty a tak začal naplno investovat do výzkumu a vývoje, začalo se jim velmi dařit na světovém trhu a to především v prodeji mikrovlnných trub, televizorů, praček a navíc naplno vstoupili do odvětví telekomunikací.
O 10 let později do portfolia výrobků zařadila společnost i počítačové čipy a paměťová zařízení. Netrvalo dlouho a záhy se vyšplhala na vrchní příčky světového trhu. Samsung neměl kromě Intelu v prodeji čipů konkurenci a firma stále raketově rostla.
První telefony, aneb tudy cesta nevede.
V roce 1984 představila Motorola vůbec první mobilní zařízení na světě, což bylo pro Samsung značným impulzem. Za pouhé 4 roky pustila společnost na trh jejich vůbec první telefon, ohlasy byly ale jiné, než si zřejmě přály. Telefony byly nevalné kvality, jejich prodej navíc nebyl zrovna růžový. Většinu trhu v tomto směru měla pod palcem již zmíněná Motorola a Samsungu připadlo pouhých 10%. Přišel tedy radikální řez. Tehdejší šéf Kun-Hee Lee se rozhodl přestat prodávat mobily, ale nechtěl se vzdát úplně. Přišel tedy s myšlenkou prodávat ostatním výrobcům součástky pro výrobu telefonů a na celý přístroj si troufnout až se jim podaří vyvinout sice dražší, ale kvalitní zařízení.
Samsung dnes
Díky odvážnému rozhodnutí tehdejšího šéfa je v dnešní době Samsung jedním ze světových lídrů v prodeji mobilních telefonů a elektroniky vůbec. Společnost udává směr téměř ve všech oblastech působení a každoročně přichází s řadou neotřelých novinek a inovací. Řadí se k velikánům jako je Google, Apple, Facebook nebo třeba Amazon. A když už zmiňujeme Apple, zajímavostí je, že Samsung je již řadu let hlavním dodavatelem součástek pro výrobu IPhonů.
Název, který sám o sobě předpovídá společnosti prosperitu ( v korejštině totiž znamená tři hvězdy, což je znak pro „něco velkého“), jistě budeme slýchat ještě dlouho a určitě se můžeme těšit na další skvělé výrobky z jejich dílny.
Zdroj obrázků: Pexels, Unsplash, Samsung