Českou republiku trápí drahé bydlení

Mezi problémy, které v současné době trápí nejen mladé Čechy, patří bezesporu příliš drahé bydlení. Nejnovější údaje ukazují, že Česko dokonce téměř drží prvenství, co se týče nákladnosti bydlení. Draze vás v Česku vyjde nejen vlastní bydlení, které průměrného Čecha často vyjde až na dvanáctinásobek ročního platu, ale také nájmy, které se i v průměrných lokalitách často dokáží vyšplhat až do řádů desítek tisíc korun.

 

Nadměrně vysoké náklady na bydlení trápí u nás zhruba deset procent domácností, které do bydlení často investují až 40 % svých příjmů. Podle letošní Zprávy o vyloučení z bydlení, na které spolupracují obce, neziskové organizace i odborníci, se až 62 tisíc domácností ocitá v bytové nouzi, až 190 tisíc domácností je ohroženo ztrátou bydlení, a až 350 tisíc domácností se musí potýkat s řešením nadměrných nákladů na bydlení. Poměrně alarmující je fakt, že se finanční problémy, spojené s bydlení, zdaleka netýkají jen nízkopříjmových domácností, ale trápí také střední třídu. Průměrná výše měsíčního nájmu za byt o rozloze 70 metrů čtverečních se v Praze pohybuje kolem 20 tisíc korun. Bytovou krizi v městech proto řada obyvatel řeší stěhováním do jiných regionů, kde jsou náklady na bydlení nižší. Spousta mladých lidí se uchyluje ke spolubydlení, řada rodin zase obětuje svůj komfort a z finančních důvodů se stěhuje do menšího.

 

                                         (Obrázek ilustrační, archiv ISP Legal & Technologies s.r.o.)

 

Problémové také bývá pořízení vlastního bydlení, plno lidí má i problém dosáhnout na hypotéku. Co se nákladů na pořízení vlastního bytu týče, jsou u nás téměř nejvyšší – ve srovnání s dalšími dvaadvaceti evropskými zeměmi je na tom v tomto směru hůře už jen Srbsko, přičemž ceny za bydlení u nás neustále stoupají. Nespokojenost a bezradnost občanů stoupá, proto je pochopitelné, že bytovou otázku intenzivně řeší i politické strany.

 

Koalice SPOLU, kterou tvoří strany ODS, TOP-09 a KDU-ČSL, zastává názor, že bydlení nemá v žádném případě představovat luxus. „Bydlení musí být dostupné,“ uvádí koalice SPOLU ve svém letošním programu. Navrhuje v něm například zavedení stejných podmínek pro veřejné i soukromé poskytovatele bydlení, daňové zvýhodnění jednotlivců i firem při výstavbě a rekonstrukcích nebo třeba snížení DPH na 10 %. K lepšímu a dostupnějšímu bydlení v Česku má podle SPOLU přispět také zjednodušení výstavby, jehož součástí by mělo být uvolnění státních pozemků a zlepšení podmínek pro obce, které staví domy. Mezi další důležité body, které koalice SPOLU prosazuje, patří podpora prvního bydlení bez ohledu na věk nebo rodinný stav žadatele a uvolnění limitů pro hypotéky.