Prezident Miloš Zeman přitom na úterním jednání v Lánech podle informací rádia Frekvence 1 doporučil pirátskému kandidátovi na ministra zahraničí Janu Lipavskému, aby z kandidatury odstoupil. Designovaný premiér Petr Fiala ale poté na Twitteru oznámil, že na nominaci kandidátů na ministry se nic nemění. S Vítem Rakušanem prý Miloš Zeman toto téma na schůzce neprobíral.
Rakušan také uvedl, že s prezidentem diskutovali o možnostech vytvoření nové pozice Národního poradce pro oblast bezpečnosti, který může sloužit jako prostředník mezi ministerstvy obrany, vnitra, zahraničí a tajnými službami a mohl by mít za úkol například řídit ústřední krizový štáb, radit premiérovi při zásadních bezpečnostních rozhodnutích a zodpovídat za strategickou komunikaci státu v krizových situacích.
Dalším tématem rozhovoru byla podle Rakušana například reforma specializovaných pracovišť policie či údajně špatná situace na České poště.
Kandidát na ministra chce do půlky volebního období představit změnu legislativy krizového řízení. Má reagovat na nové hrozby, jako je pandemie koronaviru, blackouty či terorismus. Rakušan už také dříve prohlásil, že se hodlá více soustředit na dodržování a důslednější kontrolu stávajících protiepidemických opatření, což vidí jako řešení krize spíše než zavádění dalších dodatečných nařízení. Řekl také, že by nechal více policistů dohlížet na restrikce.
Setkání se Síkelou
Zemana čeká ve středu odpoledne ještě jedna schůzka, v Lánech má přijmout dalšího kandidáta STAN na ministra Jozefa Síkelu, který by měl vést ministerstvo průmyslu a obchodu. Síkela v seznamu kandidátů v minulém týdnu nahradil původně navrženého spolustraníka Věslava Michalika, který se nominace kvůli spekulacím o jeho podnikání v oblasti solárních elektráren a možném střetu zájmů vzdal.
V úterý se měl setkat se Zemanem také kandidát na ministra zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ten ale nastoupil do izolace potom, co u něj PCR test potvrdil nákazu covidem-19. Lidovci nyní čekají na rozhodnutí prezidentské kanceláře o případné náhradě termínu. Je možné, že schůzka proběhne on-line pomocí videokonference, naznačil předseda sněmovního klubu lidovců Marek Výborný.
Někteří právníci a politologové poukazují na to, že pohovory prezidenta s kandidáty na ministerské funkce nemají oporu v ústavě. Kritici považují cyklus schůzek za průtahy při jmenování nové vlády v době, kdy se Česko potýká se silnou vlnou covidové epidemie a zdražováním. Pět stran uzavřelo koaliční dohodu 8. listopadu.
zdroj: ČT24 Zprávy