Ceny benzinu i nafty klesly druhý týden v řadě, tentokrát výrazněji než na začátku prázdnin, kdy benzin mezitýdenně zlevnil v průměru jen o dva haléře na litr a nafta o čtrnáct. Přesto ani pokles průměrných cen o více než třicet haléřů neznamená, že by náklady na tankování například o dovolené byly blízko loňským cenám.
Tehdy před polovinou července stál litr benzinu v průměru 33,74 koruny a litr nafty 31,65 koruny. Nyní jsou ceny stále srovnatelné s úrovní, na kterou vyskočily po začátku ruské války proti Ukrajině.
Cenová úroveň se poněkud liší napříč republikou. Nejdražší je tankování v Praze, kde jsou ceny paliv asi osmdesát haléřů nad celorepublikovým průměrem. Za litr benzinu se v hlavním městě platí v průměru 48,35 koruny, za litr nafty 48,55 koruny. Nad 48 korunami jsou průměrné ceny obou druhů pohonných hmot také ve Středočeském kraji (48,04 za benzin, 48,55 za naftu) a cena za litr nafty je těsně nad touto hranicí ještě v Olomouckém kraji a na Vysočině.
Nejlevnější je nyní tankování benzinu v Ústeckém kraji s průměrnou cenou 47,14 koruny za litr. V sousedním Karlovarském kraji je benzin v průměru o dva haléře dražší, zato je však v regionu nejlevnější nafta z republiky s průměrem za 47,27 koruny za litr.
Ceny paliv letos prudce vzrostly na přelomu února a března po začátku ruské invaze na Ukrajině. Ještě 23. února stál litr benzinu průměrně zhruba 37,40 koruny a nafty asi 36,40 koruny. Dva týdny po začátku ruského vpádu ale cena benzinu vyskočila skoro na 47,30 korun za litr a nafty téměř na 49,60 korun za litr. Od té doby ceny kolísají.
Vláda proti prudkému zdražování paliv přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. Kabinet zvažuje, že ponechá sníženou spotřební daň u nafty trvale. Věří, že tak pomůže konkurenceschopnosti s okolními zeměmi.