]První den 30. ročníku Aviatické pouti, 28. května 2022, Pardubice.ČTK/Vostárek Josef Pardubice – Jubilejní 30. ročník Aviatické pouti přilákal o víkendu na pardubické letiště zhruba 25.000 lidí. Největší pozornost poutala akrobacie Felixe Baumgartnera s vrtulníkem Bo-105 nebo veřejná premiéra letadla Miles M-14A Magister Mk. I, který má přímou vazbu na československé piloty působící za druhé světové války v britském Královském letectvu (RAF). ČTK to dnes řekl mluvčí letecké přehlídky Petr Navrátil. K vidění ve vzduchu i na zemi bylo zhruba 60 letounů, včetně vrtulníků a historických strojů.
„Jsme nesmírně rádi, že i přes rozmary počasí dorazilo na pardubické letiště takové množství diváků a vytvořili skvělou atmosféru tohoto jubilejního 30. ročníku,“ řekl dnes ČTK Navrátil.
Počasí potrápilo pořadatele hlavně v sobotu, kdy kvůli silnému větru a dešti museli mírně upravit program. „V sobotu díky počasí nemohly vzlétnout nejstarší letouny, dnes je program naplněn,“ řekl ČTK Navrátil.
Velkou pozornost diváků získal také vrtulový válečný stíhací letoun Sea Fury, který sloužil u britského královského námořnictva, a zároveň jde o jeden z nejrychlejších sériově vyráběných letounů s jedním pístovým motorem. „V Pardubicích byl letoun Sea Fury opravdovým fenoménem. Jeho průlet je fantastický, nepopsatelný zážitek, jak z hlediska zvuku, tak i z hlediska rychlosti. V Pardubicích měl premiéru,“ řekl ČTK Navrátil.
Premiéru měl v Pardubicích také letoun Wright Flyer III, třetí letoun postavený bratry Wrightovými během zimy 1904 až 1905. Na přehlídce byla z historických strojů k vidění také replika letadla Blériot XI, se kterým provedl svůj první úspěšný let Jan Kašpar 16. dubna 1910, a stal se tím prvním pilotem české národnosti nad územím Čech.
Divákům se představil například také americký vrtulník Bell 47 nebo vrtulník Bo-105, což je první akrobatický stroj s rotujícími nosnými plochami. Atraktivní byla také letecká akrobacie v podání letců Martina Šonky a Petra Kopfsteina.
V programu 30. ročníku Aviatické pouti kvůli válce na Ukrajině chyběly bojové scény a naopak nabídl ukázku záchrany lidí s pomocí vrtulníku.
Pozemní program nabídl například drony Vojenského technického ústavu, výstavu vojenské techniky Armády České republiky nebo techniky Hasičského záchranného sboru České republiky. Návštěvníci mohli zažít také virtuální lety letadlem, prohlédnout si RC modely kamionů a nebo ochutnat speciality na Air food festivalu.
Letošní aviatická pouť se konala opět před publikem, loni byla kvůli koronavirové pandemii letecká přehlídka bez diváků na místě, a to pouze v živém přenosu. V roce 2020 byla akce zrušena. Při posledním předpandemickém ročníku byla návštěvnost asi 35.000 lidí.
Autor: ČTK