Anna Mach Šimerdová, krásná nová tvář na kandidátce ODS v Českém Brodě na třetím místě. Aničko, mohla byste se nám v krátkosti představit?
Momentálně jsem především máma malé Emilky. V “civilním životě” se mi ale stále daří působit jako advokátka se zaměřením na právo duševního vlastnictví a ochranu osobnosti.
Co vás vedlo k zájmu kandidovat za ODS Český Brod v letošních komunálních volbách? Když jsme si s manželem před pěti lety zvolili Český Brod jako místo, kde chceme prožít život a vychovávat děti, ani na chvíli jsme nezapochybovali o tom, že je toto rozhodnutí správné. Dětské skupiny, školky, školy, gymnázium, Sokol, Skaut, základní umělecká škola, tenisové kurty, atletický stadion, několik supermarketů, drogerie, lékárna otevřená i v neděli… K tomu perfektní dopravní dostupnost do Prahy vlakem a bezbariérové nádraží. To vše v kombinaci s krásnou přírodou Pošembeří, blízkostí Kerska či Klánovického lesa… Pevnost našeho rozhodnutí nicméně brzy prověřilo narození naší dcerky, kdy jsem coby pečující rodič fakticky zůstala odkázaná pouze na to, co nabízí přímo naše město. Zažila jsem přitom na vlastní kůži, že trávit zde kvalitně, smysluplně a přitom neorganizovaně volný čas je poměrně obtížné. Ráda bych změnila veřejně panující přesvědčení, že “v Brodě nic není”, které slýchám nejen od ostatních maminek. Proto kandiduji do zastupitelstva.
(Foto: Archiv: Anna Mach Šimerdová, Český Brod 2022)
Populace se rozrůstá, čím dál více lidí se také stěhuje z Prahy do jiných středočeských měst včetně Českého Brodu. Vnímáte, že se tato situace odráží na vyšší potřebě občanské vybavenosti v tomto směru?
Já tento trend vidím jako jednoznačně pozitivní a určitě má tento zmíněný efekt. Větší množství lidí znamená větší poptávku po službách, rozvoji infrastruktury i volnočasovém vyžití, silnější kupní sílu i častější vlakové spojení. Příliv nových spoluobčanů představuje nové příležitosti pro místní podnikatele. V konečném důsledku, bude-li to vzato za správný konec, a já pevně věřím, že ano, to bude znamenat zvýšení životní úrovně nás všech. Kromě toho se jedná o trend, kterému se při současné situace na trhu s bydlením nelze vyhnout, a je jen na nás, zda ho dokážeme využít v náš prospěch.
Nikomu z nás jistě není ukradené, jakým způsobem budou děti i náctiletí trávit volný čas. Jednou z možností vyžití jsou dětská hřiště, případně workoutová hřiště či venkovní posilovny pro mládež a aktivní dospělé. Má Český Brod kapacity pro tyto prostory?
Podle analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy čítá doporučovaná velikost spádové oblasti dětského hřiště 1000 – 3000 obyvatel, přičemž ideální docházková vzdálenost činí 200 – 600 m. Jestliže první kritérium Český Brod jakž takž splňuje, se vzdáleností na hřiště je to už horší, protože například pro nové řadovky na Mexiku, které jsou plné mladých rodin, je nejbližší hřiště až na náměstí, což je tři čtvrtě kilometru chůze. Toto hřiště je navíc v odpoledních hodinách využíváno školní družinou z protější základní školy, takže je pro veřejnost v podstatě nepoužitelné. Považuji za důležité o tyto plochy pečovat a průběžně je rozšiřovat a zkvalitňovat. Pokud budu zvolena do zastupitelstva, jsem připravena jednat i o zřízení úplně nového, moderního dětského hřiště, které bude vyhovovat současným trendům v této oblasti.
Venkovní vyžití bezpochyby potřebují nejen děti a mládež, ale i senioři nebo třeba maminky s kočárky. Pro tyto účely se doslova nabízí parky a zelené plochy, kterých je naštěstí v Brodě dostatek. Co by se podle vás dalo udělat pro to, aby lidé v těchto prostorách rádi a kvalitně trávili svůj volný čas, a aby se zde cítili bezpečně?
Jsem přesvědčená o tom, že zeleň ve městě je důležitá nejen pro děti a seniory, ale i pro ekonomicky aktivní občany, kteří chtějí ve svém volném čase mít kam chodit na procházky nebo třeba venčit psy. Proto považuji za zásadní pokračovat v budování sítě cyklostezek, zprůchodnit celý břeh Šembery, stávající stezky doplnit lavičkami, osadit je trvalkami a cibulovinami nenáročnými na údržbu. Český Brod má sice to štěstí, že je zde zeleně relativní dostatek, zdaleka však není využit její plný potenciál. Mezi plochy, které na svou chvíli teprve čekají, patří například park za nemocnicí či takzvaná dolina. Kvalitní veřejný prostor, ve kterém lze příjemně a smysluplně trávit čas, však neznamená jen veřejnou zeleň. V tomto ohledu je pro mě absolutní prioritou rekonstrukce náměstí. Naše náměstí volá po nové urbanistické koncepci, potřebuje polidštit, oživit. Mělo by to být místo, které Vás vybízí k tomu, abyste zde po vyřízení všeho nezbytného zůstali ještě o chvíli déle, posadili se na lavičku, koupili si něco dobrého a nechali dítě cákat se pod vodotryskem. Mělo by to být místo plné života, což bude přínosem nejen pro živnostníky, kteří zde mají své provozovny.
(Foto Archiv: ODS Český Brod 2022)
V jakém časovém horizontu a v jakém rozsahu je podle vás reálné zlepšit kvalitu parků a městské zeleně v Českém Brodě a zároveň zvýšit počet dětských či workoutových hřišť? Jako Občanská demokratická strana jsme se zavázali, že po dobu celého volebního období každý rok opravíme vždy jedno dětské a jedno sportovní hřiště. Celkem se tedy dostane postupně na všechna hřiště, která zde v Českém Brodě máme. Navíc chceme postavit alespoň jedno úplně nové. Věřím, že je to realistické.
JUDr. Anna Mach Šimerdová
Členka místního sdružení ODS Český Brod
Členka oblastní rady ODS Kolín