V poslední době se velmi rozmáhá využívání umělé inteligence k tvorbě obsahu nejrůznějšího druhu. Evropská komise však vyzvala velké internetové platformy k označení takto vytvořených článků, aby bylo na první pohled jasné, že se nejedná o výtvor člověka. Od tohoto kroku si EK slibuje snížení šíření dezinformací. Informovala o tom v pondělí místopředsedkyně komise Věra Jourová před jednáním se zástupci několika desítek internetových firem.
Je potřeba umělou inteligenci zkrotit?
O tom, že je potřeba zavést jednotná pravidla u práce a využívání umělé inteligence se vyjádřila Evropská unie už minulý týden. Na komplexním regulačním systému pro oblast AI se již pracuje, má to ale jeden háček. Systém bude totiž muset projít řádným legislativním procesem, který může trvat až tři roky. Proto je tedy momentálně na místě, aby došlo k vytvoření několika základních pravidel pro práci s AI, ke kterým by se velké internetové firmy dobrovolně zavázaly. Z minulosti takto můžeme vyzvednou třeba takzvaný unijní kodex pro boj proti dezinformacím, ke kterému se připojil třeba Google, Facebook Meta, TikTok, Microsoft, či český Seznam.
„Signatáři, kteří provozují služby s potenciálem šířit dezinformace vytvářené AI, by měli zavést technologie umožňující rozpoznávat takový obsah a jasně ho pro uživatele označovat,“ komentovala vytvoření nového kodexu pro umělou inteligenci Jourová. Zdroj: Novinky.cz
Jourová zároveň s komisařem pro jednotný trh Thierrym Bretonem prohlásila, že po velkých firmách vyžadují dodržení a splněním nového požadavku okamžitě.
Tlak ze strany USA
EU i USA je v jednom jednoznačně shodují – umělá inteligence je pro lidstvo plná možností, nabízí neomezené množství příležitostí a jednoznačně usnadňuje smrtelníkům život. Každá mince má ale dvě strany, a tak je na místě přemýšlet i nad stinnou stránkou využívání AI a pokusit se omezit případné negativní dopady, které by tento nový trend mohl mít, kdyby se vymkl kontrole. Server BBC v úterý informoval, že desítky akademiků, expertů a podnikatelů podepsaly prohlášení, ve kterém požadují „zmírnění rizika vyhynutí v důsledku umělé inteligence“, což jasně svědčí o poměrně velkých obavách.
Minulý týden proběhlo zasedání evropsko-americké Rady pro obchod a technologie (TTC) ve Švédsku, jehož hlavním tématem byla problematika týkající se umělé inteligence a jejího rozvoje. Obě mocnosti poté vydaly společné prohlášení: „EU a USA sdílejí společný názor, že technologie v oblasti umělé inteligence přinášejí velké příležitosti, ale představují rovněž rizika pro naši společnost.“
Americký ministr zahraničí Antony Blinken poté prohlásil, že diskuze o umělé inteligenci byla s evropskými kolegy „intenzivní a produktivní“. „USA a EU by měly sehrát důležitou roli při vytváření dobrovolného souboru pravidel pro AI, který by následně mohly využít i další země s podobným smýšlením,“ vyjádřil se následně Blinken.
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/matice-um%C4%9Bl%C3%A1-inteligence-ai-6940896/